Naczynia stanowią podstawowe wyposażenie każdego domu. To właśnie za ich pomocą możemy zarówno przygotowywać, jak i podawać różnego rodzaju potrawy i napoje. Ze względu na to, jaką funkcję pełnią, należy więc zadbać o to, aby zawsze były one czyste i świeże, zanim do czegokolwiek ich użyjemy. Od lat naukowcy i specjaliści poszukują najskuteczniejszego sposobu lub środka, który umożliwi usunięcie z naczyń nawet tych najbardziej intensywnych zabrudzeń np. przypalonego tłuszczu. Próbowano różnych rozwiązań – począwszy od samej wody (co nie było najlepszym pomysłem), przez stosowanie np. węglanu sodu, który stanowił jeden z głównych środków czyszczących przed pojawieniem się pierwszych detergentów.
Przełom stanowił okres pierwszej wojny światowej, kiedy to niemieccy naukowcy opracowali pierwsze przypominające współcześnie stosowane środki czystości do użytku domowego. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze próby stworzenia specyfiku, dzięki któremu zmywanie naczyń trwałoby krócej i było bardziej skuteczne. W ten sposób powstały pierwsze formuły, które nieco unowocześnione, mniej więcej w połowie dwudziestego wieku zostały wykorzystane do produkcji pierwszych płynów do naczyń. W Polsce pierwszym detergentem tego typu obecnym na rynku był słynny Ludwik, który od 1964 roku, kiedy po raz pierwszy pojawił się na półkach, cieszy się popularnością do dziś.
Niektórym osobom nie odpowiadają składy produktów oferowanych obecnie na rynku i szukają różnych innych rozwiązań, które dawałyby podobny efekt, jednak nie zawierały tylu substancji chemicznych. Z tego względu część z nich szuka receptur i domowych sposobów na uzyskanie własnoręcznie zrobionego płynu do naczyń. Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to, jak zrobić płyn do naczyń, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu.
Płyn do mycia naczyń – zalety
Zalet stosowania odpowiedniego płynu do naczyń jest naprawdę dużo. Po pierwsze – w pewnym stopniu dezynfekuje on powierzchnię naczynia, które chcemy wyczyścić, zabijając wszelkie wirusy, bakterie i drobnoustroje. W tej kwestii działa on podobnie jak mydło. Po drugie – umożliwia usunięcie nawet ciężkich zabrudzeń, które pozostawia po sobie jedzenie czy picie. Trzecią zaletą stosowania płynu jest oczywiście świeżość i ładny zapach naczyń po ich umyciu, co również ma bardzo duże znaczenie.
Płyn do naczyń – jak zrobić?
Ludzie od dawna szukają alternatyw dla różnego rodzaju środków chemicznych, a jednym z nich jest właśnie płyn do mycia naczyń. Jak zrobić samemu taki detergent w domu? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Osoby zainteresowanie wytworzeniem własnego płynu do naczyń najczęściej wybierają metodę, do której wykorzystuje się płatki mydlane. Oprócz 5 gram tego elementu potrzebne są jeszcze; szklanka gorącej, przegotowanej wody, 1 łyżeczka octu spirytusowego lub jabłkowego, jedna łyżeczka sody oczyszczonej i dwie łyżki soku z cytryny. Aby uzyskać płyn, należy zmieszać ze sobą płatki mydlane, wodę, ocet i sok z cytryny, a następnie powoli dodawać sody oczyszczonej – ocet w połączeniu z nim powoduje powstanie intensywniej piany. Warto jednak pamiętać, że mimo posiadania wiedzy o tym, jak zrobić płyn do mycia naczyń, nie można brać za pewnik, że będzie on równie skuteczny co środek wyprodukowany przez specjalistów i kupiony w sklepie.